Aktuality

Ohlédnutí za olympiádou ve Wroclawi 2023

Zúčastnili jsme se 16. dolnoslezských onkologických her, které se pořádají ve Wroclavi. Vyjížděli jsme autobusem od Motola z Prahy, a protože jsme se sešli príma parta jak dětí, tak dospělých, cesta nám příjemně utekla. Do hotelu ve Wroclavi jsme přijeli už v noci a šli jsme rovnou spát. Druhý den už nás čekal program, dopoledne jsme hledali trpaslíky okolo hlavního náměstí Rynek. Děti nadšeně trpaslíky fotily a my dospělí jsme si užívali krásné Wroclavi. Protože hotel je umístěn přímo v centru, neměli jsme to vůbec daleko. Odpoledne jsme vyrazili parníkem do zoo, což byl velký zážitek. ZOO jsme si mohli projít svým tempem, u nás nejvíce bodovalo Afrikánium s podmořským světem a vlci. Ze zoo jsme nejeli tramvají, ale šli jsme pěšky asi 30 minut až k hotelu. Večer nás čekala skvělá večeře.

Druhý den byl vrchol celé akce, jeli jsme na dolnoslezské onkologické hry. Celá akce byla výborně zorganizovaná, a kromě samotných sportovních disciplín zde byly i doprovodné akce, jako různé tvořivé dílničky, skákací hrad či odpočinkový koutek. Zahájení her bylo velkolepé za doprovodu policejní kapely. Tou dobou už jsme mačkali slzy dojetí. Pohledem na vyléčené děti a jejich sourozence jsme asi každý cítil atmosféru radosti, že budou si dnes hrát, soutěžit a sportovat. Děti společně držely olympijskou vlajku a dále byl i slavnostně zapálen olympijský oheň. První disciplínou byl rodinný běh, kdy některé děti běžely s rodiči za ruce. Dále děti pokračovaly v disciplínách, např. vrhu koulí, skoku do dálky, běhu, badmintonu či ping-pongu. Každému dítku byl přidělen jeden polský dobrovolník, který ho celý den doprovázel na sportovních disciplínách. Vrcholem her bylo fotbalové utkání, kdy český tým vyhrál 2:0. Radost byla veliká a domů jsme si vezli fotbalový pohár. Děti si tento den neskutečně užily.

Chtěla bych moc DONORu poděkovat za organizaci této akce, protože prostě tyto děti je zaslouží. Návrat do normálního života není pro ně samozřejmostí, musí ještě dodržovat radu omezení. Díky dosloskezským onkologickým hrám ovšem mohly prožívat radost ze sportování a se sejít i s jinými dětmi se stejným osudem a společně vyhrát - ve sportu i nad nemocí.

Klára Vondráková s Andrejkou a Romankou

 

FOTOGALERIE

 Akce foto