Aktuality

Veselé polštářky aneb Pavla, Petra a Pavel z Donoru míří na sever.

Středa 28. září 2022, venku prší, naše malé auto je naloženo drobnými dárky a květinami,  informacemi a propagačními materiály, vše od naší milé Marušky Choniawkové. Svátek svatého Václava a my však míříme na jiné slavnosti, na ty Svatomichalské do Litvínova. Pozvání máme přímo z litvínovské radnice a členek místního Pachwork klubu, autorek většiny ,,Veselých polštářků a maňásků.“ Před polovinou cesty jsme kompletní, dobrá nálada a krásná příroda

Českého Středohoří, venku stále prší, Litvínov na dohled. Naším prvním kontaktem je činorodá paní Dáša Wohanková, hlavní organizátorka a pořadatelka dnešní akce. Společně míříme na slavnostní oběd, kde už na nás čekají paní starostka Litvínova Mgr. Kamila Bláhová, 1.místostarostka Erika Sedláčková a místní pan farář Grzegorz Czerny. Neuvěřitelně milé setkání, krásné vyprávění, skvělý oběd a pak hurá do města, na slavnosti. Náměstí Míru je plné stánků, pomalu přibývá i lidí, na pódiu zaznívá hudba a já už tuším, že promluvit před zaplněným náměstím nebude lehké. První naší důležitou povinností je účast na žehnání ,,Veselých polštářků a maňásků“ panem farářem. Všude spousta nádherných polštářků a maňásků. Spousta lidí a já poprvé mluvím na kameru…

Tady trochu odbočím, polštářků asi sedmdesát, maňásků skoro dvacet, plus zoubky na edukaci dětem před nástupem na transplantaci kostní dřeně. Všechny je ušily ženy z Litvínova a okolí a jsou určené dětem léčeným na Transplantační jednotce KDHO FN Motol v Praze. Vybrané polštářky se budou v podvečer na zámku dražit ve prospěch Donoru z.s., ale o tom později. 

Náměstí praská ve švech, blíží se koncert slavné Mňágy a Žďorp. Já krátce promluvím o aktivitách našeho spolku, představím naše sestřičky, a hlavně všem přítomným z celého srdce poděkuji.

Koncert je báječný, my však míříme na již zmíněnou aukci. Ta se koná v asi nejkrásnějším sále místního Valdštejnského zámku, účast je hojná, draží se asi devatenáct polštářků. Na zahájení představím Donor, sestřičky Pavla a Petra zapisují, rozdávají drobné dárečky a prezentují Donor. Vše probíhá v úžasné atmosféře, dražba je velmi úspěšná. Celková částka je něco málo přes 26 tisíc korun. Pomalu se loučíme s místními a městem Litvínov. Nakládáme maňásky a dva pytle ,, Veselých polštářků“ a za tmy a deště míříme zpět do Prahy. Jsme však plni úžasných dojmů a vzpomínek na milé lidi, krásné přijetí a velmi pěknou slavnost. Vždycky se budeme rádi vracet, srdečně děkujeme!

 

Naše velké poděkování patří všem milým dámám z Patchwork klubu Litvínov, ženám z města a okolí!

  • Paní starostce Kamile Bláhové, paní Dagmar Wohankové, paní místostarostce Erice Sedláčkové.
  • Panu faráři Grzegorzi Czernému a všem milým lidem z tohoto znovuzrozeného města.
  • A samozřejmě naší milé Marušce Choniawkové, která nám vše připravila.

 

Pavla Skleničková, Bc. Petra Jurčíková, sestřičky TJ KDHO FN Motol v Praze

Pavel Moulis, člen výkonného výboru, Donor, z.s. Praha.

PhDr. Marie Choniawková - psychosociální pracovník KDHO

Akce foto